تاریخ : 1402/02/06 - 5:16

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان خوزستان واحد گازی نیروگاه کلاس F دوکوهه اندیمشک به عنوان نسل جدید و پیشرو واحدهای تولید نیروی برق حرارتی دنیا به بهره‌برداری خواهد رسید.

بازدیدها: 7

شروع چرخش توربین‌های راندمان بالای نیروگاهی در اندیمشک

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان خوزستان واحد گازی نیروگاه کلاس F دوکوهه اندیمشک به عنوان نسل جدید و پیشرو واحدهای تولید نیروی برق حرارتی دنیا به بهره‌برداری خواهد رسید.

شروع چرخش توربین‌های راندمان بالای نیروگاهی در خوزستان
علیرضا نصراللهی، مجری طرح نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی: در راستای توسعه تولید نیروی برق در دولت سیزدهم بویژه در منطقه شمال استان خوزستان، شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، احداث نیروگاه سیکل‌ترکیبی ۴۵۱ مگاواتی کلاس F دوکوهه را با سرمایه‌گذاری دولتی در دستور کار قرار داده است.
این نیروگاه سیکل‌ترکیبی دارای یک واحد گازی به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۱۴۴ مگاواتی بوده که واحد گازی این نیروگاه روز پنجشنبه، هفتم اردیبهشت‌ماه، توسط رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد تا با راه‌اندازی آن بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق مناطق جنوبی و مرکزی کشور تامین شود. واحد بخار این نیروگاه نیز پس از بهره‌برداری واحد گازی در دستور کار و احداث قرار خواهد گرفت.
حجم سرمایه‌گذاری این دو واحد نیروگاهی کلاس F نزدیک به ۲۳۷ میلیون یورو با هدایت شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی بوده و حجم سرمایه‌گذاری واحد گازی این نیروگاه ۱۴۲ میلیون یورو برآورد شده است.
در دوران ساخت این واحد گازی ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند بود. همچنین میزان اشتغال‌زایی این واحد در دوران بهره‌برداری از آن نیز به ۱۰۰ نفر خواهد رسید.
از جمله اهداف ساخت این نیروگاه را می‌توان به تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، بهبود پايداری شبكه برق در مناطق جنوبي و مركزی كشور، افزايش متوسط راندمان نيروگاه‌های حرارتی، صرفه‌جويی سوخت مصرفی به ازای هر كيلووات‌ ساعت انرژی توليدی، انتقال دانش فنی و داخلی‌سازی تجهيزات نيروگاه‌های سيكل‌تركيبی با راندمان بالا اشاره کرد.
راندمان کلی این نیروگاه ۵۸ درصد بوده و ویژگی و امتیاز طرح این نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F علاوه بر بومی‌سازی و مزیت داخلی‌سازی، افزایش پایداری شبکه سراسری و عمر مفید طولانی نیروگاه است.
نیروگاه‌های کلاس F نسل جدید و پیشرو در تولید نیروی برق حرارتی در دنیا هستند که راندمان ۵۸ الی ۶۰ درصدی دارند. این نیروگاه‌ها از جمله آخرین نسل تولید برق در دنیا هستند که آن را به صورت تجاری انجام می‌دهند. گفته می‌شود که در دنیا تعداد معدودی از نیروگاه‌هایی که بالاتر از تکنولوژی نیروگاه کلاسF  باشند هم احداث شده است اما این نیروگاه‌ها که در کلاس‌های G ، Jوهستند جهش راندمانی قابل توجهی نسبت به نیروگاه کلاس F نداشته‌اند.
نیروگاه کلاس F به لحاظ مصرف آب از آن دسته نیروگاه‌های کم مصرف در حوزه آبی هستند به طوری که برای یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی مانند نیروگاه دوکوهه اندیمشک، حداکثر هشت لیتر آب بر ثانیه مصرف دارند.
یکی دیگر از مزیت و ویژگی نیروگاه‌های کلاس F عدم آلایندگی آن‌ها در دنیاست. گفته می‌شود این نیروگاه‌ها بیشتر دوستدار محیط زیست و حافظ آن هستند به طوری که اگر تولید انتشار گازهای آلاینده از نیروگاهی ۲۰۰ PPM باشد در این نوع نیروگاه‌ها انتشار گازهای دی اکسید کربن و غیره آن کمتر از ۲۵ PPM بوده که نشان از سازگاری این نیروگاه‌ها با محیط زیست دارد.
خوشبختانه تکنولوژی احداث این نوع از نیروگاه‌های کلاس F در اختیار صنعت برق کشور است و این روند با احداث نیروگاه‌هایی از این نوع همچنان ادامه دارد.
گفتنی است که احداث نیروگاه دوکوهه اندیمشک در راستای  قرارداد پنج هزار مگاواتی نیروگاه سیکل‌ترکیبی کلاس F بوده است که همراه با انتقال تکنولوژی آن از مجموعه زیمنس به شرکت مپنا به شکل قراردادی ارائه شده است و بر مبنای آن قرارداد، دو واحد نیروگاه سیکل‌ترکیبی کلاس F هنگام پیش از این به بهره برداری رسیده است. در حال حاضر نیز واحد نیروگاهی دوکوهه اندیمشک وارد مدار شده و پس از آن واحد نیروگاهی سهند است به بهره‌برداری خواهد رسید.
نیروگاه سیکل‌ترکیبی دوکوهه اندیمشک با راهبرد شرکت مپنا به عنوان پیمانکار در قالب کنسرسیوم، و کارفرما آن نیز شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی بوده است.
موقعیت جغرافیایی نیروگاه سیکل‌ترکیبی دوکوهه در استان خوزستان و شهرستان اندیمشک و در جاده سد کرخه واقع شده است

اخبار ایران و جهان

اخبار آبادان

اخبار خوزستان

Untitled Document